Results 2019

Jubilee Cup – 14th September 2019 – RESULTS

Div 1

1st

Geoff Lewis

39 pts

2nd

Alastair Cowmeadow

39 pts

3rd

Peter Rushton

38 pts

Div 2

1st

David Harcourt-Poole

37 pts

2nd

Alexander Smith

37 pts

3rd

Robert Hughes

36 pts

Final Stableford and Stableford – 5th October 2019 – RESULTS

Div 1

1st

Ross Barton

46 pts

2nd

Brian Ferriday

41 pts

3rd

Andrew Richardson

41 pts

Div 2

1st

Alexander Smith

42 pts

2nd

Andrew Tunks

40 pts

3rd

Nick Hickman

39 pts

Seniors Medal – Yellow Tees – 9th October 2019 – RESULTS

1st

Terry Beech

79 – 7c = 72

2nd

Paul Fisher

95 – 22c = 73

3rd

Frank Whyte

92 – 17c = 76

Mixed Open Texas Scramble – 8th September 2019 – RESULTS

1st

Simon Golsby, Malcolm Hughes, Angela Hughes & Helga Becker (Penn)

56.1 pts

2nd

Will & Sally Weaver & Team (Worfield)

58.3 pts

3rd

Brian Challiner, Andy Minns, Ruth Belcher & Jo Wlazlo (Lilleshall Hall)

59.3 pts

4th

Julie Cann (Ladies Captain), Chris Cann, Andy & Bernadette Micklewright (Lilleshall Hall)

59.4 on countback

Veterans’ Open – 29th August 2019 – RESULTS

1st

Brian Ferriday & Paul Evans (Lilleshall Hall)

46 pts

2nd

Mike & John Cooper (Alsager & Malkin Bank)

43 pts on countback

3rd

Garry Pound & Roy Morgan (Telford)

43 pts

4th
Ron Hales & Norman Grace (Lilleshall Hall)
42 pts on countback

Two’s

6th Hole – Garry Pound (Telford)

12th Hole – John Cooper (Malkin Bank), Norman Lewis (Enville)

16th Hole – Bob Kerrigan (Lilleshall Hall), Noel Mack (The Chase)

Nearest the Pin on the 8th

Roy Morgan (Telford)

Nearest the Pin on the 16th

N.Whittich (Leek)

Seniors Summer Open 8th August 2019 – RESULTS

1st

Rob Manns & Gareth Chapman (Lilleshall Hall)

46 pts on countback

2nd

Michael & Chris Bufton (Telford)

46 pts

3rd

Tony Cresswell & Ian Logan (Lilleshall Hall)

44 pts on countback

4th
Dave Powell & Bernard York (Lilleshall Hall & Bridgnorth)
44 pts on countback

Longest Drive on the – 10th

Mike Williams (Ross-on-Wye)

Nearest the Pin on the – 8th

Colin Smith (Lilleshall Hall)

Two’s 6th Hole

Martin Bedwell (Cleobury Mortimer)

Michael Bufton (Telford)

Chris Bufton (Telford)

16th Hole

Dennis Mothershaw (Lilleshall Hall)

Ladies AmAm 6th August 2019 – RESULTS

Best Away Team

Worfield

97 pts

Best Home Team

LHGC

94 pts

3rd

Walmley Golf Club

96 pts

4th
Trentham/Ingestre
95 pts

5th
Ladbrook Park
94 pts

Nearest the Pin

Jean Badman (Ladbrook Park)

Longest Drive

Lynne Harrison (Barlaston)

Two’s

Paulette Morris & Val Holdnall (Worfield)

Mary Randon (Walmley)

Yvonne Beaumont (Arscott)

Margaret Edwards (Lilleshall)

 

No. of Teams 37 Teams

No. of clubs represented: 26

 

Stableford 13th July 2019 – RESULTS

Div 1 – 1st
Alistair Cowmeadow
43 pts
Div 2 – 1st
Mike Jones
43 pts
Div 3 – 1st
Chris Bennett
40 pts

Stableford 10th July 2019 – RESULTS

Div 1 – 1st
David Insley
44 pts
Div 2 – 1st
John Goodwin
38 pts

Senior Texas Scramble 4th July 2019 – RESULTS

1st
Christopher Sadler, David Leeson, John Fynn & Terry Dwight (Minchinhampton)
57.1 pts

2nd
Steve Nation, John Cresswell, Terry Beech & Tim Tranter (Lilleshall Hall)
57.4 pts

3rd
Andy Sayner, Steve Hillman, Rob Manns & Steve Faulkner (Lilleshall Hall)
57.6 pts

4th
Les Welch (Hawkstone Park) & Phil Owen, Noel Chapman, Wayne Hunter (Beau Desert)
57.7 pts

Nearest the Pin – 8th Hole

Peter Parkes (Halesowen)

Longest Drive – 10th Hole

Andy Stockes (Lilleshall Hall)
 
Pro Shop Raffle – Andy Sayner & Team (Lilleshall Hall)
 

Blackburn Cup 21st June 2019 – RESULTS

1st
Ashley Williams

Captains Medal 15th June 2019 – RESULTS

1st
Rob Butler

Club Championship 9th June 2019 – RESULTS

1st
Dani Hoof

Senior Salver 9th June 2019 – RESULTS

1st
Terry Beech

AGB Smith Cup 9th June 2019 – RESULTS

1st
Gavin Edwards

MIXED OPEN 2nd June 2019 – RESULTS

1st
Caroline Sycamore, David Kidby, Sue Everatt & Dave Green (Lilleshall Hall)
89 pts

2nd
Will & Sally Weaver, Bill & Paulette Morris (Worfield)
82pts

3rd
Alan & Jane Smith, Harriet Smith & Luke Taft (Trentham)
81pts (on countback)

4th
Chris & Joan Lawson, Colin Snaith & Lin Hulme (Lilleshall Hall)
81pts

Nearest the Pin – 6th Ladies

Jill Dunne (Enville)

Nearest the Pin Gents (16th)

Stewart Bennett (Enville)

DIVISION 1 MILLENIUM SALVER 26th May 2019 – RESULTS

1st
Darren Lawson
44pts

2nd
Andrew Richardson
42pts

3rd
David Kidby (Chronicle Qualifier)
41pts

4th
Neil Davis
41pts
5th
Dennis Fullwood(Chronicle Qualifier)
40pts
6th
David Harcourt-Poole
40pts

 

DIVISION 1 CHRONICLE CUP QUALIFIER 18th May 2019 – RESULTS

1st
Dean Pratley
39pts

2nd
Matt Ross
38pts

3rd
John Murphy (Chronicle Qualifier)
37pts

4th
Richard Saxon
36pts
5th
Darren Lawson (Chronicle Qualifier)
36pts
6th
Christopher Meadows
36pts

 

DIVISION 2 CHRONICLE CUP QUALIFIER 18th May 2019 – RESULTS

1st
Matt Hardy (Chronicle Qualifier)
42 pts

2nd
Alexander Smith
40pts

3rd
Neil Davis (Chronicle Qualifier)
40pts

4th
Keith Gill
38pts
5th
Jonathan Sisson
38pts

6th
Matthew Harcourt-Poole (Chronicle Qualifier)
38pts

SENIORS SPRING OPEN 30th May 2019 – RESULTS

1st
Michael & Chris Bufton (Telford)
46pts

2nd
Richard Moyes & Colin Price (Halesowen)
45pts

3rd
John & David Peak (Barlaston & Trentham)
44pts on countback

4th
Gary Dickens & Martin Reddin (Hart Common & LHGC)
44pts

Longest Drive on the 5th

Dennis Ashley (Bridgnorth)

Nearest the Pin on the 16th

Howard Wright (Beaudesert)

2’s

6th Hole – Robert Leishman (Shifnal) & Andy Chamberlain (Eaton) & Terry Dunne (Carden Park)
8th Hole – Robert Leishman (Shifnal) & Colin Farr (The Herefordshire)
16th Hole – Jim Hampton (Lilleshall Hall)